Hekimhan Ceviz Festivali 2. Gün

1.Hekimhan Ceviz ve Kültür Festivali’nin ikinci gününü de geride bıraktık.

Festivalde bu gün saat 16.00 civarlarında valimiz sayın Doç.Dr. Ulvi SARAN aşılı ceviz ve sera bahçesine giderek yetiştirici Şeyhamit Akyüz’den bilgi aldı.
Saran, Saat 16.30 civarlarında Kaymakamlık tarafından yaptırılan Kapalı halı sahanın açılışına katılarak Kaymakamlıkça düzenlenen turnuva da birinci olan ilçe Emniyet Müdürlüğünün takımına kupa ve plâketlerini takdim etti. Daha sonra vali Saran ve protokol festivalde etkinlikler kapsamında yer alan ve Taşhan da düzenlenen yöresel yemek yarışmasına katılarak yarışmacıların yemeklerinden tattı.

Valimiz protokol ile birlikte festival alanına geldi. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçe Belediye Başkanı M.Sait Özoğlu yaptı. Festivalin birinci gününde yoğun ilgi ile karşılanan Yukarı Sazlıca halk oyunları ekibi halay gösterilerini sundu.

Akabinde Vali Saran, yaptığı konuşmada; festivallerin bir yerin örf adet gelenek görenek ve kültürlerini yaşatması için hazırlanan güzel etkinlikler olduğunu dile getirerek festivale adını veren cevizin yetiştiriciliğinin ilçemizde yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti. Festivalin İkinci gecesinde sunuculuk yapan Necdet Akboğa sunumuyla halkı coşturdu. Tabiri caizse geceyi tek başına sırtladı. Aşağı sazlıca köyünün “tura” adlı geleneksel oyunu halkın beğenisini topladı. Geceye katılan mahalli sanatçıların türkü şöleni, yöresel yemek yarışmalarının birincilerine ödül verilmesi ve havai fişek gösterileri ile festivalde ikinci gece sona erdi.

Kaynak: http://www.hekimhanekspres.com/

Yorum ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *