Hekimhan Ceviz Festivali 1. Gün

Hekimhan Ceviz Festivali 1. Gün

senlik6Bir tutku, bir haykırış, bir sevdadır halkoyunu.
Doğunun serin rüzgârları gibidir.
Kanında varsa insanın, dik halay, çift ayak, paso, Kırıkhan, nerede olursa olsun davulu zurnayı duyunca içi kıpır kıpır olur.
Oynamaktan utansa sıkılsa bile oturduğu yerde gönlünden oynar.

Hekimhan Kaymakamlığının öncülüğünde merkez ve belde belediye başkanlıkları, Avrupa, Ankara, İstanbul Hekimhanlılar Derneklerinin katılımlarıyla, Cevizimizin tanıtımının yapılması, kültürel değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması ve canlı tutulması, yemek kültürümüzün yaşatılması, amacıyla düzenlenen 1.Hekimhan Ceviz ve Kültür Festivali”nin birinci gününü geride bıraktık.

Güne, sabah saatlerinde program alanının hazırlanması ile başlandı. Saha hazırlıklarının bitmesi ile birlikte Halk oyunlarına katılacak olan ekipler protokol eşliğinde Atatürk anıtına çelenk bıraktılar. Saat 19.00 civarlarında program alanı davullar zurnalar eşliğinde coşkun kalabalıkla doldu. Programa saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlandı.Akabinde AKP Malatya milletvekili hemşerimiz Mehmet Şahin günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı ve Hekimhan da ilerleyen günlerde yapılacak faaliyetlerin müjdesini verdi.. Gecede yarışmaya 12 ekip katıldı. Kıyasıya mücadele eden ekipler davul zurna eşliğinde jürinin ve halkın karşısında oyunlarını sergilediler. Gece havayi fişek gösterisi ile sona erdi. Program sunucusunun halkı geceye eşlik etmesi için sürekli uyarısı gözlerden kaçmadı.

Bizde gazetemiz olarak günlerce emek verilerek hazırlanan bu organizasyonun ikincisinin gerçekleştirilebilmesi için halkımızın bu tür organizasyonlara daha duyarlı yaklaşmasını umut ediyoruz.

11 AĞUSTOS SALI (18.00’den itibaren)
-Sünnet Şöleni,
-Mahalli Orta Oyunları (Kış Yarısı ve Tura) gösterileri
-Halk Oyunları Gösterisi
-Konser (Hekimhanlı Mahalli Sanatçılar, Hüseyin Başaran, Elif Avcı)

* 12 AĞUSTOS ÇARŞAMBA (15.00’den itibaren)
-Hekimhan Kaymakamlığı Halı Saha Açılışı
-Yemek Yarışması
-Ceviz Yarışması
-Halk Oyunları Ödül Töreni
-Konser (Fatma Şahin, Muharrem Temiz, Mustafa Özaslan)

Kaynak : http://www.hekimhanekspres.com

Yorum ekle

Your email address will not be published. Required fields are marked *